خانهروانشناسی کسب و کارسندروم کمال گرایی (Perfectionism) و پیامدهای خطرناک آن

سندروم کمال گرایی (Perfectionism) و پیامدهای خطرناک آن

سندروم کمال گرایی (Perfectionism) و پیامدهای خطرناک آن

⁉️ آیا در زندگی تان نیازمند موفقیت های خیلی بزرگ هستید تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید؟
هنگامی‌ که هدفی دارید و موفق به انجام آن نمی شوید احساس می کنید به درد نمی خورید؟
آیا همیشه به بهترین بودن فکر می کنید؟
اشتباهات خود را نمی توانید فراموش کنید و برای تان تبدیل به یک عقده/خاطره همیشگی می شود؟
وقتی اشتباهی می کنید، بسیار خجالت می کشید؟

✍️ اگر جواب شما به هر پنج سوال بالا مثبت است، شما هم ممکن است مانند خیلی از آدم ها دچار یک مساله روان شناختی باشید: کمال گرایی افراطی.
این گونه افراد با چهار مشکل اساسی در کار و زندگی خود روبرو هستند:

۱️⃣ الگوی رفتار اجتنابی دارند:
مخرب ترین پیامد کمال گرایی این است که از مسوولیت ها و موقعیت هایی که ما را در معرض ارزیابی قرار می دهد فرار می کنیم.

۲️⃣ ترس همیشگی:
ما همیشه وحشت بیش از اندازه از شکست و خراب شدن کارها داریم به همین خاطر همیشه در عذابیم و در ضمن برای انجام کارها خیلی با وسواس و با تاخیر شروع می کنیم. در ضمن همیشه ترس از انتقاد دیگران در جان ما ریشه دارد.

۳️⃣ سرزنش درونی همیشگی:
همیشه خود را به خاطر از دست رفتن فرصت ها و اشتباهات سرزنش می کنیم.

۴️⃣ تک بعدی شدن:
اگر کمال گرا باشیم چون می خواهیم کارمان را با دقت کامل و بدون هیچ عیب و نقصی انجام دهیم آنقدر خود را مشغول یک جنبه از زندگی مان می کنیم که از دیگر جنبه ها باز می مانیم. دکتری را در نظر بگیرید که به بالاترین مدارج عملی رسیده است اما ناتوان است از اینکه با همسر خود یک رابطه عمیق عاطفی برقرار کند.

🗝 تجویز راهبردی:
۱️⃣ ارزشمند بودن خود را در گرو تحقق کامل اهداف تان ندانید. به خودتان یادآوری کنید که ارزشمندی یک فرد به شخصیت و منفعتی است که برای دیگران دارد و نه تحقق کامل اهداف.

۲️⃣ خود را به پیشرفت گرایی (در برابر کمال گرایی) عادت دهید.
فرد کمال گرا به خاطر داشتن ذهنیتی ایده آل، اقدامات و گام های کوچک برای رسیدن به اهدافش را نادیده می گیرد و تصورش بر این است که حتماً باید یک اقدام بزرگ انجام دهد تا خود را موفق بداند. بنابراین تا مدتی هر شب به کارهای خوب و مثبتی که در طول روز انجام داده اید فکر کنید و با خود تکرار کنید که هیچ فرد موفقی یک شبه یک اقدام بزرگ انجام نداده است.

۳️⃣ تبدیل کردن منتقد درونی به یک مربی دلسوز:
کمال گرایان دارای یک منتقد درونی قدرتمند هستند که همه گفتگوهای درونی آن ها را کنترل می کند. دائماً اشتباهات و خطاهای آنها را گوشزد و سرزنش می کند. هر بار که منتقد درونی خودتان شروع به صحبت کرد بگویید باشد! راه حل مدنظر شما چیست برای اینکه بهتر شوم، با همین سوال نقطه کانونی گفتگوها از انتقاد به مربی گری تغییر پیدا می کند. اگر این سوال را نکنید او (منتقد درونی) تا فردا صبح به شما سرکوفت خواهد زد برای اینکه چرا نوزده شدید و بیست نشدید.

۴️⃣ گاهی اوقات عمداً کارهایتان را ناقص انجام دهید تا متوجه شوید که اگر کاری ناقص باشد آسمان به زمین نخواهد آمد. اولش سخت است اما برای رهایی از کمال گرایی افراطی خیلی تمرین خوبی است.

۵️⃣ قوانین سنگی را به قواعد ژله ای تبدیل کنید.
مثلاً با خود شرط کرده اید که دیگر شیرینی نخورید اگر خوردید به جای اینکه سه ساعت خود را سرزنش کنید نیم ساعت پیاده روی کنید.

امتیاز به این مقاله
نویسنده

sh_safaei7@yahoo.com

بدون نظر

پیام بگذارید